Newsletter

Informace o akcích DK Vsetín do Vaší e-mailové schránky

Download

Valašskému záření přálo krásné počasí i přízeň návštěvníků

Uveřejneno: 11.09.2017 13:26:49 | 
Valašskému záření přálo krásné počasí i přízeň návštěvníků
Centrum města Vsetína ožilo o víkendu 8. a 9. září 19. ročníkem tradičního multižánrového festivalu Valašské záření, který přilákal celkem na 8 000 návštěvníků.

V bohatém dvoudenním programu vystoupili na dvou scénách přední čeští interpreti a kapely, ale také místní neprofesionální spolky a sdružení.

Dvaadvacet kapel, šest filmových představení, atraktivní výstavy a zvučná jména interpretů – Ewa Farna, Petr Kolář, Ivan Mládek, Petra Černocká nebo František Nedvěd – takové bylo Valašské záření 2017 ve Vsetíně!

Festivalová dopoledne na Dolním náměstí patřila převážně dětem a jejich hudebním, pěveckým a tanečním vystoupením, která přišli podpořit jak rodičové a prarodičové, tak děti z mateřinek. Prezentaci talentovaných dětí ze vsetínských základních a mateřských škol doplňovaly interaktivní aktivity a hry pro děti, které již tradičně a ke spokojenosti všech přítomných obstarává Alcedo – středisko volného času. Pódium na Svárově v pátek otevřela folklor-bigbítová kapela Docuku, po níž následovalo vystoupení vsetínské dětské kapely Docela, která funguje při Alcedu. Nejpočetnější divácké přízni se v pátek těšily hity v podání Ivana Mládka a jeho legendárního Banjo Bandu i s Kalamity Jane a Lenkou Plačkovou. Zakončení prvního dne se neslo v rytmu funky-soulového uskupení TopDream Company. O tom, že folklor má ve Vsetíně velkou fanouškovskou základnu, potvrdila návštěvnost folklorního bloku na Svárově, který šel doprotivky s koncertem Ewy Farne, kde se představily vsetínské soubory Jasénka, Kotár a Vsacan spolu se slovenským souborem Váh z Púchova. Na své si však v programu přišly také děti. Olomoucké Divadlo Tramtárie přivezlo pohádku o malé Terezce a kouzelném autíčku. Velké divácké podpory se dostalo také country muzice v podání Františka Nedvěda a kapely The Break, jehož fanoušci zaplnili prostor na Dolním náměstí. O bigbítové zakončení na Dolním náměstí se postaraly vsetínské a meziříčské kapely Hattrick, Old Skart a Grogy.

Hlavním hostem 19. ročníku festivalu byla zpěvačka Ewa Farna s kapelou, která se vsetínskému publiku představila v pátek od 19.00 hodin, kde její vystoupení s nadšením sledovalo přes 600 fanoušků všech věkových skupin.

Páteční festivalový den se však kromě Farne nesl také ve znamení Ivana Mládka, který se ve Vsetíně představil hned dvakrát, nejen coby zpěvák a bavič po boku „Kalamity Jane“, Lenky Plačkové a Jana Mrázka, ale také jako osobitý výtvarník žertovného stylu. Vernisáži výstavy jeho obrazů s názvem „Antiperspektivismus“, „Akční minimalismus“ a další žerty v malířství se zúčastnilo na 60 návštěvníků včetně samotného autora. V Galerii Stará radnice bude výstava k vidění až do 8. října.

V rámci festivalu nechyběly ani atrakce pro děti na náměstí Svobody, jarmark a další doprovodný program. Výborné návštěvnosti se po oba festivalové dny těšily filmové projekce! Ty v souhrnu v letním kině i kině Vatra navštívilo přes 1050 diváků, přičemž projekce Pirátů z Karibiku – Salazarova pomsta a amerického hororu TO byly téměř vyprodány! Mezi tituly v letním kině jednoznačně u návštěvníků zvítězila česká pohádka Anděl Páně 2.

Sportovní fanoušky přišli v pátek na Dolní náměstí pozdravit hráči VHK ROBE Vsetín a představit jim své nové klubové dresy. Sobotní dopoledne na Svárově pak ovládly vsetínské bojové sporty a taneční vystoupení, v rámci kterých bylo možné sledovat brazilské jiu-jitsu, ruskou systemu, tradiční karate, rope skipping, prezentaci Fitness Clubu Atlantik a sokolského oddílu všestrannosti, street dance v podání skupiny All Style Unit nebo historické tance v provedení tanečního oboru ZUŠ Vsetín.

Sobotní program nabídl nejen dixieland, ale také dechovou kapelu Horňané, pro děti strhující interaktivní a humornou show kejklíře, žongléra a artisty Klauna Pupa, zlínský F-dur Jazzband, vsetínské Conspiercy nebo Kosovce. Hlavními interprety druhého dne festivalu byli Petra Černocká s Jiřím Pracným, která své vystoupení otevřela svou legendární písničkou „Saxana“, kterou s ní zpívali všichni přítomní na Svárově. Hlavní večerní čas patřil několikanásobnému „stříbrnému Slavíku“ Petru Kolářovi, který vystoupil se svou akustickou kapelou od 21.00 hodin na hlavním pódiu, kterému se jednoznačně dostalo největší divácké návštěvnosti a přízni.

Zvýšené divácké přízni se těšily také sobotní vystoupení kapel menšinových žánrů, které reprezentovali Acoustic Irish z Ostravy nebo zpěvačka Gabriela Vermelho s kapelou GaRe.

Svůj prostor pro prezentaci dostaly také kapely Šamat z Valašských Klobouk a Svieca vo vetre z Púchova – vítězové čtvrtého ročníku Muzikomatu – hudební soutěže v rámci projektu česko-slovenské přeshraniční spolupráce mezi Domem kultury Vsetín a Divadlem Púchov.

„Průběh letošního Valašského záření se obešel bez komplikací. Po oba dva dny nám přálo pěkné počasí, a to je u tak rozsáhlé akce pořádáné venku vždy půlkou úspěchu. V příštím roce nás čeká jubilejní ročník, který se uskuteční 7. a 8. září 2018, kde již máme v hledáčku interprety jako ANNU K, Kamila Střihavku, kapely Chinaski nebo No Name. Bude tedy nač se těšit,“ prozradila Eva Hennelová, dramaturgyně Domu kultury Vsetín.


Aktualitystarší aktuality

Na Vsetínském krpci se opět bude soutěžit o titul nejlepšího tanečníka valašského odzemku a obuškového

Odzemek je charakteristickou a důležitou složkou mužského tanečního projevu na Valašsku. Je výrazem regionální příslušnosti, tanečního ...

Vsetínská noc se blíží

Pátek 26. května bude patřit dalšímu ročníku Vsetínské noci! Těšit se můžete na jízdu historickým autobusem, ...

V krajině Aleše Mynáře se ocitnou návštěvníci Galerie Stará radnice

Od 3. května 2018 bude v prostorách Galerie Strá radnice na Horním městě k vidění výstava ...