Newsletter

Informace o akcích DK Vsetín do Vaší e-mailové schránky

Download

VALAŠSKÉ ZÁŘENÍ PŘEDSTAVÍ IVANA MLÁDKA NEJEN COBY ZPĚVÁKA A BAVIČE, ALE TAKÉ JAKO POZORUHODNÉHO VÝTVARNÍKA

Uveřejneno: 06.06.2017 12:39:09 | 
VALAŠSKÉ ZÁŘENÍ PŘEDSTAVÍ IVANA MLÁDKA NEJEN COBY ZPĚVÁKA A BAVIČE, ALE TAKÉ JAKO POZORUHODNÉHO VÝTVARNÍKA

Další hvězdou 19. ročníku multižánrového festivalu Valašské záření ve Vsetíně bude zpěvák, bavič, ale také výtvarník IVAN MLÁDEK, který přijede v pátek 8. září a spolu s kapelou Banjo Band vystoupí ve 21.15 hodin na Svárově. Osobně se Mládek zúčastní téhož den také vernisáže svých unikátních obrazů v Galerii Stará radnice.

Ivan Mládek se narodil před 75 lety v Praze, dá se říci, v malířské rodině. I když měli jeho předci řadná občanská povolání, všichni se celý život intenzivně věnovali kresbě a malířství. Ivan Mládek byl veden k výtvarnému od dětství, v době dospívání však propadl klasickému jazzu a začal se intenzivně věnovat hře na kytaru a tenor banjo. Přestože vystudoval Vysokou školu ekonomickou, hudba a zábava se mu staly povoláním.

Přes značné pracovní vytížení se koncem sedmdesátých let vrací k malování a vymýšlí svůj "antiperspektivismus", žertovný styl s důsledně převrácenou perspektivou. Pro projekt získává i akademického malíře Jaroslava Myslivečka a mnoho let s ním spolupracuje. Hlavně díky americkému sběrateli obrazů Jeffu Wiessemu mnoho Mládkových a Myslivečkových obrazů putovalo do ciziny.

V současné době se Mládek od antiperspektivy částečně osvobozuje a staví své obrazy hlavně na humorných minimalistických námětech. Podobně jako ve své písňové tvorbě se snaží o vyjádření humorných témat co nejjednodušší formou. Když už jsou jeho současné obrazy posuzovány jako minimalistické, rozhodl se je blíže specifikovat jako "Action Minimal Art". Jeho výrok "Když už je toho na plátně málo, musí se tam něco dít!", je tak trochu narážkou na prvni americké minimalistické obrazy padesátých let, na kterých se toho opravdu moc nedělo. Ani se o to tenkrát nikdo nesnažil, nebylo třeba. Ivan Mládek, který se sám považuje spíš za malujícího vtipálka, než malíře, vytvořil do dnešního dne asi 300 pláten a často vystavuje i mimo Českou a Slovenskou republiku (například v USA, Německu, Švýcarsku a v Polsku).

Výstava Ivana Mládka s názvem "Antiperspektivismus", "Akční minimalismus" a další žerty v malířství bude ve Vsetíně k vidění v Galerii Stará radnice od 8. září do 8. října.

Nenechte si ujít hudebně zábavnou show Ivana Mládka a jeho legendárního Banjo Bandu v rámci Valašského záření 2017, přijďte a dozvíte se, po jakém víně se dívkám prodlužují nohy a zvětšují ňadra, jak se i s cukrovkou mohou jíst buchty, jak se neplavci udrží i bez kruhu na hladině, jak se sami zbavit prostaty a další zajímavosti. Vystoupi také zpívající komici "Kalamity Jane" Lenka Šindelářová, Lenka Plačková, "Libuna" a Jan Mrázek.


Aktualitystarší aktuality

Na Vsetínském krpci se opět bude soutěžit o titul nejlepšího tanečníka valašského odzemku a obuškového

Odzemek je charakteristickou a důležitou složkou mužského tanečního projevu na Valašsku. Je výrazem regionální příslušnosti, tanečního ...

Vsetínská noc se blíží

Pátek 26. května bude patřit dalšímu ročníku Vsetínské noci! Těšit se můžete na jízdu historickým autobusem, ...

V krajině Aleše Mynáře se ocitnou návštěvníci Galerie Stará radnice

Od 3. května 2018 bude v prostorách Galerie Strá radnice na Horním městě k vidění výstava ...