Newsletter

Informace o akcích DK Vsetín do Vaší e-mailové schránky

Download

10. ročník - 2018


PROGRAM ZDE

Desátý Vsetínský krpec je již minulostí

Na dva a půl tisíce návštěvníků si v uplynulých čtyřech dnech mohlo vychutnat na dvacet tanečních a hudebních programů v podání 500 účinkujících jak z domácích souborů, tak hostů ze Srbska, Chile a Slovenska.

Jubilejní desátý ročník Mezinárodního folklorního festivalu Vsetínský krpec se konal od 28. června do 1. července. Mezi pořady, které se těšily největší divácké přízni a návštěvnosti, patřily Memoriál Dušana Růžičky – soutěž o nejlepšího tanečníka v odzemku a obuškovém nebo hlavní program sobotního večera s názvem Obrazy Československa, který účinkující zakončili společným zpěvem české a slovenské národní hymny. Úspěch však sklidil také nedělní dopolední pořad Vsetínského krpečku – Za našíma, za humnama.

Tato čtyřdenní slavnost folkloru, lidových tradic a umění patří mezi největší ve Zlínském kraji. Navazuje na kořeny, lidovou kulturu a tradice regionu, těší se diváckému zájmu a koná se v prostředí Panské zahrady pro veřejnost zdarma.

Čtvrteční zahajovací koncert festivalu se konal ve velkém sále domu kultury. Pořad s názvem „Valašské studánky“ představil mladé cimbálové muziky, pěvecké skupiny a úspěšné dětské interprety lidových písní z Valašska. Koncert byl spojen se symbolickou poctou významnému valašskému zpěvákovi Josefu Lažovi a křtem jeho retrospektivního 2CD s dosud nevydanými rozhlasovými snímky s Cimbálovou muzikou Technik Ostrava. „Byla to pecka. Všeci byli výborní a hlavně děcka mňa moc příjemně překvapily. Krásný zážitek, děkuju za to. Navíc ve vsetínském kulturáku mňa nikdy nezklame zvukař, ani nic dalšího. Byli jsme na několika koncertoch, včetně Hradišťanu a nikdy mi tam nic nevadilo ani nerušilo. Prostě pohodlí a pak teprve si obyčejný dívák, jak su já, dokonale užije takový koncert a těší sa na další,“ neskrýval svůj zážitek z koncertu návštěvník Jakub Kopecký z Nového Hrozenkova.

„Pro 11. ročník festivalu, který se uskuteční v roce 2020 se opět vynasnažíme, abychom divákům nabídli atraktivní program a zahraniční soubory,“ dodala závěrem Petra Vaňková, jednatelka Domu kultury.


Srdce Valašska ožije 10. ročníkem Mezinárodního folklorního festivalu VSETÍNSKÝ KRPEC 2018

Město Vsetín a Dům kultury Vsetín, společně s folklorními soubory Jasénka, Vsacan a Kotár Vás srdečně pozývají na jubilejní ročník tradičního bienále Mezinárodního folklorního festivalu VSETÍNSKÝ KRPEC 2018, který se uskuteční ve dnech 28. června až 1. července.

Této čtyřdenní slavnosti folkloru, lidových tradic a umění, která patří mezi největší ve Zlínském kraji, se účastní jak zahraniční, tak české, domácí soubory a cimbálové muziky, které se v průběhu festivalu prezentují v samostatných i komponovaných programových blocích. Během uplynulých devíti ročníků Vsetínský krpec hostil soubory nejen z Evropy, ale také z Asie, Afriky nebo Ameriky. Akce navazuje na kořeny, lidovou kulturu a tradice regionu a těší se vysoké divácké návštěvnosti. Celá akce se koná pro veřejnost zdarma v prostředí Panské zahrady. Návštěvníci zde mohou využívat příjemnějšího přirozeného okolí a být lépe chráněni před letními slunečními paprsky.

Programový ředitel desátého ročníku festivalu Pavel Tomeček se obklopil osmičlenným týmem, v jehož režii letos program nabídne na 20 tanečních a hudebních pořadů, letní kina, tematické výstavy, večerní „Veselice při muzice“, 500 účinkujících, špičkové domácí soubory, zahraniční hosty ze Srbska, Chile, Řecka a Slovenska, lidové řemeslníky, jarmark, folklorní graffitti, zvířátka, doprovodné aktivity, workshopy, dílničky pro děti a dospělé a mnoho dalšího.

Dramaturgicky jubilejní ročník přímo vybízí také k malému ohlédnutí, jak to všechno v roce 2000 začalo. V prostorách Zámku Vsetín bude v pátek u této příležitosti otevřena výstava obrazových materiálů s názvem „Vsetínský krpec 2000-2018: Od počátků po současnost“, doplněná vzpomínkami organizátorů, kteří stáli u vzniku vsetínského folklorního festivalu.

Čtvrteční program bude opět ve znamení zahajovacího koncertu festivalu, který se koná od 19.00 hodin ve velkém sále domu kultury. Tentokrát pořad s názvem „Valašské studánky“ představí mladé cimbálové muziky, pěvecké skupiny a úspěšné dětské interprety lidových písní z Valašska. Koncert bude spojen se symbolickou poctou významnému valašskému zpěvákovi Josefu Lažovi.

Páteční festivalové dění započne nejprve v 16.30 hodin „Slavnostním průvodem městem“, jehož trasa se povede od nároží parku směrem k Žerotínově ulici, náměstí Svobody, Svárov a zakončí se na Dolním náměstí. Odtud již budou soubory pokračovat do Panské zahrady, kde v 18.00 hodin v pořadu „Vitajte na Vsetíně!“ slavnostně přivítáme a představíme zahraniční hosty festivalu za účasti vsetínských souborů.

Sobotní a nedělní dopoledne budou hravá, naučná a věnovaná dětem s rodinami. Nabídnou návštěvníkům rozmanité aktivity od zahánění ovcí, stloukání másla, práce sokolníků, ukázek řemesel, školičky tance, výtvarných dílniček, festivalový fotokoutek až po pletení bičů. Chybět nebude ani nedělní dopolední pořad dětských folklorních souborů „Vsetínský krpeček“.

Hlavní program sobotního večera zve na „Obrazy Československa“ – komponovaný pořad slovenských a vsetínských souborů ke 100. výročí vzniku Československa. Těšit se můžete na Folklorní klub Fogáš, Vysokoškolský soubor lidových písní a tanců Poľana, vsetínskou Jasénku, Vsacan a Kotár.

Neodmyslitelnou součástí sobotní programové skladby festivalu je také soutěž o nejlepšího tanečníka valašského odzemku a obuškového „Memoriál Dušana Růžičky“, který je kulturním dědictvím zapsaným na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR. Zkrátka nepřijdou ani taneční dvojice, které se utkají v pátek od 20.00 hodin o titul nejlepšího tanečního páru z Valašska.

„Vsetínský krpec letos nabídne také zajímavý pořad „Ze stébla kroj vykvete“, který v sobotu od 17.30 hodin poutavou formou představí návštěvníkům tradiční lidový oděv na Vsetíně. Návštěvníci festivalu se však zajisté těší a jsou zvědaví na zahraniční hosty z Chile, Srbska, Řecka a Slovenska, kteří vás vtáhnou do víru svých písní a tanců,“ dodal Pavel Tomeček.

© Mgr. Klára Blažková


VSETÍNSKÝ KRPEC OTEVŘE KONCERT REGIONÁLNÍCH FOLKLORNÍCH NADĚJÍ S NÁZVEM VALAŠSKÉ STUDÁNKY

Komponovaný hudební pořad mladých cimbálových muzik a úspěšných dětských interpretů lidových písní z Valašska zahájí jubilejní 10. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Vsetínský krpec 2018. Koncert se uskuteční ve čtvrtek 28. června od 19.00 hodin ve velkém sále Domu kultury Vsetín a bude spojen s poctou valašskému zpěvákovi Josefu Lažovi.

„Předchozí devátý ročník festivalu jsme zahajovali vzpomínkovým koncertem Valašské nebe, odkazujícím na přední osobnosti valašského muzicírování Jana Pelára, Josefa Országa-Vraneckého mladšího, Jana Nepomuka Poláška a Arnošta Kubešu, Jaroslava Štiku, Jana Rokytu, Zdeňka Kašpara, Bedřicha Lichnovského, Milana Švrčinu, Horymíra Sušila a další. V letošním roce bychom na něj rádi navázali a představili mladé talentované interprety a nositele lidové písně a muziky na Valašsku,“ přiblížila Klára Blažková, která je spoluautorkou pořadu spolu s Janem Rokytou.

Návštěvníci koncertu se mohou těšit na vystoupení čtyř dětských, mládežnických a již etablovaných cimbálových muzik z různých koutů Valašska. Vedle tří vyzrálých pěveckých skupin se představí také vsetínské naděje: Vojtěch Frňka, Eliška Pospíšilová z Malé Jasénky, Tereza a Jiří Kašparovi ze Vsacánku.

Koncert bude spojen se symbolickou poctou legendárnímu valašskému zpěvákovi Josefu Lažovi. U této příležitosti je připravováno ve vydavatelství Indies Happy Trails 2CD Valašský zpěvák Josef Laža s dosud nevydanými rozhlasovými snímky zpěváka za doprovodu Cimbálové muziky Technik Ostrava, které bude uvedeno do života právě v rámci koncertu Valašské studánky, kde si jej zájemci mohou také zakoupit.

V pořadu účinkují: Cimbálová muzika Malá Jasénka (Vsetín), Cimbálová muzika Bukovinka a dívčí sbor Jaderničky (Bystřice pod Hostýnem), Cimbálová muzika Valašského souboru Kašava (Zlín), Cimbálová muzika Kosár Petra Valy (Rožnov pod Radhoštěm), Pěvecká družina Surovo drevo (Vsetín), Pěvecká skupina BLAženky (Vsetín) a vybraní účastníci celostátní soutěže Zpěváček ze Vsetína.

Slovem provází Jan Rokyta. Mediálním partnerem koncertu je Český rozhlas Ostrava.
Vstupné: 150 Kč. Předprodej probíhá od 28. května na pokladně kina Vatra.

© Mgr. Klára Blažková 


STAŇTE SE NEJLEPŠÍM TANEČNÍM PÁREM VALAŠSKA

V posledních letech vidíme, že jsou postupně smazávány rozdíly mezi tradičními valašskými tanci a taneční styl, tolik typický pro region Valašska, uchovávaný po mnoho generací, jenž přetrvává zejména díky pamětníkům, se pomalu vytrácí.

Programová rada festivalu Vsetínský krpec 2018 se rozhodla - ve snaze podpořit úsilí o zachování a rozvoj typického valašského tanečního stylu v soudobých podmínkách - uspořádat taneční soutěž párů „Zatoč sa ně, cérečko“. Očekáváme, že soutěž tohoto typu může motivovat tanečníky a tanečnice ze souborového prostředí k přípravě vlastního tanečního vystoupení ve valašském stylu.

Obracíme se na vás s výzvou, abyste do této soutěže vybrali a přihlásili Vaše nejlepší tanečníky a tanečnice. Podmínky účasti a kritéria soutěže jsou uvedeny na konci této stránky.

Soutěžní vystoupení bude hodnotit odborná pětičlenná porota. Taneční soutěž doprovází Cimbálová muzika Kordulka.

 


 

NA VSETÍNSKÉM KRPCI SE OPĚT BUDE SOUTĚŽIT O TITUL NEJLEPŠÍHO TANEČNÍKA VALAŠSKÉHO ODZEMKU A OBUŠKOVÉHO

Odzemek je charakteristickou a důležitou složkou mužského tanečního projevu na Valašsku. Je výrazem regionální příslušnosti, tanečního umění, síly a obratnosti tanečníka. Současně je tento tanec zařazen na Seznamu nehmotného kulturního dědictví České republiky. Programová rada festivalu Vsetínský krpec 2018, ve snaze podpořit úsilí o zachování a rozvoj tohoto tance v soudobých podmínkách, se rozhodla uspořádat i v rámci letošního ročníku soutěž MEMORIÁL DUŠANA RŮŽIČKY - 
„O nejlepšího tanečníka valašského odzemku a obuškového“.

Obracíme se na vás s výzvou, abyste do této soutěže vybrali a přihlásili Vaše nejlepší odzemkáře.

Soutěžní vystoupení, které se uskuteční v sobotu 30. června 2018 od 10.00 hodin v Panské zahradě, bude hodnotit odborná sedmičlenná porota. Taneční soutěž doprovodí Cimbálová muzika Kordulka ze Vsetína.

Věříme, že se valašský odzemek opět na Vsetínském krpci 2018 představí i v letošním roce v celém svém bohatství, rozmanitosti a kráse.

Přihlášku ke stažení naleznete níže.

© Mgr. Klára Blažková


 

ROZMANITOU HUDBU A TANEC NABÍDNE MEZINÁRODNÍ FOLKLORNÍ FESTIVAL VSETÍNSKÝ KRPEC

Opět po dvou letech se Vsetín připravuje na další bienále Mezinárodního folklorního festivalu VSETÍNSKÝ KRPEC 2018. V letošním roce se bude konat již po desáté a proběhne od čtvrtka 28. června do neděle 1. července. Program bude připraven jak v domě kultury, tak i v městském parku Panská zahrada.

„Pro letošní desátý ročník jednáme se soubory ze Srbska, Řecka, Slovenska, Itálie, ale i z Chile či Gruzie,“ uvedl za programovou radu festivalu Pavel Tomeček. „Zahájení festivalu se bude konat v domě kultury, a program bude zaměřen na mladé talenty, kterých na Vsetíně a v našem okolí máme opravdu hodně, proto věřím, že se bude všem návštěvníkům moc líbit,“ prozradila část připravovaného programu místostarostka Simona Hlaváčová.

V rámci čtyřdenního programu se mohou návštěvníci těšit na průvod všech souborů městem, aktivity pro děti v Panské zahradě se zaměřením na řemesla, na tradiční soutěž v odzemku, na regionální soutěž v párovém valašském tanci, program věnovaný folklorním pěveckým sborům, ale i na oblíbenou regionální kuchyň.

„I letos připravujeme, stejně jako u minulého ročníku pro návštěvníky možnost vybrat si v rámci ankety dva filmy, které se budou promítat v letním kině na Dolním náměstí,“ doplňuje místostarostka Simona Hlaváčová.

© Mgr. Adéla Kousalová

 

Download