Newsletter

Informace o akcích DK Vsetín do Vaší e-mailové schránky

Download

9. ročník - 2016

VIDEOPOZVÁNKA MFF VSETÍNSKÝ KRPEC 2016

Regionální televize: Vsetínský krpec 2016 je již minulostí

Regionální televize: MFF Vsetínský krpec 2016 byl zahájen

Regionální televize: Rozhovor s Petrou Dvořákovou

Regionální televize: Přípravy na Vsetínský krpec jsou v plném proudu

 


Vsetínský krpec 2016 je za námi

Folklorní vsetínský svátek je za námi! Čtyřdenní mezinárodní folklorní festival Vsetínský krpec 2016 proběhl uplynulý týden – od 30. června do 3. července - v Panské zahradě, na Dolním náměstí i dalších místech Vsetína a přivítal tisíce návštěvníků.

Výstava obrazů, výstava fotografií, hudební programy, taneční programy, speciální komponované pořady, pořad Roztančené město, zahajovací Průvod městem, novinkovou taneční soutěž, letní kino, tradiční soutěž v odzemku, jarmark, řemeslníci, loutkové divadlo i fotokoutek. To všechno obsáhl 9. ročník mezinárodního folklorního festivalu Vsetínský krpec.

Návštěvníci viděli a slyšeli čtyři zahraniční soubory ze Slovenska, Polska, Jižní Koreje a Srbska. Představili se domácí soubory: Jasénka, Malá Jasénka, Vsacan, Vsacánek i Kotár a dalších 18 taneční souborů a cimbálových muzik. Proměnlivé počasí připravilo skutečné tropy, stejně jako nekompromisní bouřku, která předčasně ukončila sobotní večerní pořad v Panské zahradě. Nedělní dopolední program dětských folklorních souborů se z důvodu nepřízně počasí operativně stěhoval do velkého sálu Domu kultury, avšak závěr probíhal již opět v areálu Panské zahrady.

Spoustu muziky, tance a dobré nálady přeneslo zhruba 700 účinkujících na více než dva tisíce návštěvníků, který každý den navštívilo areál Panské zahrady. Vsetínský krpec 2016 je za námi a my vyhlížíme jubilejní desátý ročník, který se uskuteční za dva roky ke konci června 2018.


Mezinárodní folklorní festival Vsetínský krpec 2016 byl zahájen!

Slavnostním festivalovým entrée byl vzpomínkový koncert s názvem Valašské nebe aneb Muzikantský odkaz z hůry, který se uskutečnil od 19.00 hodin před zraky tří stovek aplaudujících diváků ve velkém sále vsetínského domu kultury.

„Vzpomněli jsme na hudební osobnosti, které každá svým způsobem ovlivňovali nebo dokonce určovali směr folklorního světa posledních desetiletí na Valašsku,“ přiblížil Jan Rokyta, spoluautor pořadu a průvodce koncertu.

V průběhu večera se představilo šest špičkových cimbálových muzik a kapel historických nástrojů z různých koutů Valašska od Frenštátu pod Radhoštěm až po Zlín včetně domácích cimbálových muzik Jasénka a někdejší muziky souboru Vsacan. Svými hlasy a poctivými výkony přítomné potěšilo na 15 sólistů, mezi nimiž nechyběli ani doyeni valašské lidové písně, paní Zdenka Straškrabová a pan Josef Laža.

Další festivalový program bude pokračovat již dnes od 18 hodin v Panské zahradě Slavnostním zahájením festivalu.


Mezinárodní folklorní festival Vsetínský krpec klepe na dveře

Město Vsetín a Dům kultury Vsetín, společně s folklorními soubory Jasénka, Kotár a Vsacan srdečně zvou na další edici tradičního bienále Mezinárodního folklorního festivalu VSETÍNSKÝ KRPEC 2016, které se uskuteční ve dnech 30. června až 3. července v srdci Valašska, ve Vsetíně.

Této čtyřdenní slavnosti folkloru, lidových tradic a umění, která patří mezi největší ve Zlínském kraji, se zúčastní zahraniční hosté ze Slovenska, Polska, Srbska a Jižní Koreje, dále domácí soubory z Čech, Moravy a Slezska. Celkem se můžete těšit na 700 účinkujích v 18 komponovaných programech, na vystoupení 10 cimbálových muzik, výstavy, večerní zábavy, letní kino, řemeslníky, aktivity pro děti, taneční soutěže, ochutnávku tradičních specialit, lidový jarmark a na spoustu dalšího. Celá akce se koná pro veřejnost zdarma.

„V rámci letošního ročníku přicházíme s další novinkou v podobě rozšíření občerstvovací zóny festivalu s cílem představit návštěvníkům místní a regionální kuchyni a produkty, mléčné farmářské výrobky, umožnit jim ochutnat a tím podpořit také produkci rodinných minipivovarů, regionálních cukrovinek či uzenin. Ty jistě budou velkým lákadlem pro návštěvníky a výraznou pomocí, podporou a jedinečnou možností prezentace pro regionální producenty a farmáře,“ přiblížila Simona Hlaváčová, místostarostka města Vsetína.

Čtvrteční slavnostní entrée festivalu, které se opět uskuteční ve velkém sále Domu kultury Vsetín, nabídne komponovaný hudební program s názvem „Valašské nebe aneb Muzikantský odkaz z hůry“.

Páteční festivalové dění proběhne v Panské zahradě formou slavnostního přivítání zahraničních hostů a účinkujících za účasti vsetínských souborů. Chybět nebude ani lidová veselice se školou tance.

Sobotní a nedělní dopoledne budou hravá, naučná a věnovaná dětem s rodinami. Nabídnou návštěvníkům rozmanité aktivity od zahánění ovcí, ukázek řemesel, loutkového divadélka, školičky tance až po festivalový fotokoutek.

Hlavní festivalový program v sobotu večer nabídne nejprve společné vystoupení vsetínských souborů Vsacan a Jasénka s názvem „Aj, hleďte, hleďte, jak si tancuje“, po kterém bude pódium patřit dalšímu vsetínskému souboru Kotár a jejich pražskému hostu, souboru Rosénka a jejich hudebně-tanečním Variacím na lásku.

Neodmyslitelnou součástí programové skladby festivalu je již tradiční dopolední pořad dětských souborů s názvem „Vsetínský krpeček“, slavnostní roztančený průvod městem nebo soutěž o nejlepšího tanečníka valašského odzemku „Cena města Vsetína – Memoriál Dušana Růžičky“, který je kulturním dědictvím zapsaným na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR.

„Programovými novinkami letošního ročníku, na které se mohou návštěvníci těšit, jsou regionální soutěž v párovém valašském tanci za účasti odborné poroty, program věnovaný folklorním pěveckým sborům nebo výběr filmových titulů letního kina na Dolním náměstí, o němž si rozhodli obyvatelé města prostřednictvím svých hlasů ve veřejné on-line anketě na stránkách města,“ prozradil Pavel Tomeček, programový ředitel festivalu.

Přijďte společně s námi „Ochutnat Valašsko“!

Pozvánka ZDE


Devátý ročník Vsetínského krpce představuje zahraniční hosty

Na začátek prázdnin a první červencový víkend připravuje Dům kultury Vsetín ve spolupráci s Městem Vsetín a folklorními soubory Jasénka, Vsacan a Kotár již 9. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Vsetínský krpec, který bude v letošním roce hostit čtyři zahraniční soubory ze Slovenska, Polska, Srbska a Jižní Koreje.

Polský folklor ve Vsetíně představí Folklorní skupina písní a tanců Siemianowice, která má ve svém bohatém a různorodém repertoáru nejen klasické lidové tance, ale i další národní a regionální tance v bohatě zdobených národních kostýmech. Soubor má více jak stoletou tradici. Dokladem jeho vysoké umělecké úrovně je akreditace organizací CIOF, která přijímá jen ty nejlepší folklorní soubory.

Ze srbského města Užice zavítá do Vsetína Ensemble „ERA“, který s sebou přiveze kus balkánského temperamentu. Sdružení bylo založeno v roce 2002 s cílem prezentovat národní kulturu a tradice. Na svém kontě má však již řadu ocenění a ve vedení sdružení velmi schopné umělecké manažery. Vystoupení souboru odráží mentalitu lidí ze svého regionu, jejich zvyky, kostýmy a samozřejmě písně a tance. Ensemble ERA patří k jednomu ze tří nejlepších souborů v Srbsku. Vedle vynikajících choreografií a bohatého reoertoáru, který zahrnuje písně a tance ze všech folklorních regionů Srbska, poukazuje také na bohatost a originalitu srbských krojů.

Slovenský Folklorní soubor Nadšenci humornou formou zpracovává tradiční lidový materiál trenčínského regionu. Rádi ve svých vystoupeních experimentují, odevzdávají kus sebe a přenáší pozitivní energii z jeviště do hlediště. V současnosti čítá soubor na 35 členů. Navzdory své krátké historii (2007) má za sebou soubor řadu úspěšných vystoupení doma i v zahraničí. Kromě své vlastní pódiové prezentace se věnují také přípravě a režii scénických programů a projektů pro vzdělávání dětí mateřských škol. Pravidelně organizují výuku lidových tanců formou „Tanečných domov“ pro širokou veřejnost.

Návštěvníci Vsetínského krpce se mohou těšit na exotická vystoupení souboru W-Times z Jižní Koreje. V rámci tradičního nedělního dopoledního programu s názvem „Vsetínský krpeček“ vystoupí také dva dětské soubory ze zahraničí. Slovenský soubor Hájenka, který vznikl roku 1988 v Bratislavě-Petržalke, a jejichž vystoupení doprovází dětská muzička Jarabinka. Repertoár souboru je složený z tanců, písní, zvyků a her z různých regionů západního a středního Slovenska. V současnosti Hájenku navštěvuje přibližně 100 dětí ve věku od 6 do 15 roků. Druhým zahraničním hostem dětského pořadu bude maďarský soubor Béri Balogh Ádám z Körmendu.

Přijďte 30. června až 3. července na „Vsetínský krpec“ a „Ochutnejte Valašsko“ společně s námi! Záštitu nad festivalem převzali ministr zemědělství Marian Jurečka a senátor Jiří Čunek.