Newsletter

Informace o akcích DK Vsetín do Vaší e-mailové schránky

Download

2017

XXIV. VSETÍNSKÝ JAZZOVÝ FESTIVAL

14. října 2017

Mojmír Bártek & Big Band Konzervatoře Brno/CZ/

DASHA & PAJKY PAJK QUINTET /CZ/

Michael Mayo /USA/CZ/

Petr Stojan Quartet /CZ/

 
Slovem provází: Aleš Benda

Vstupné: 250 Kč

Předprodej od 11. září na pokladně kina Vatra.


Ve Vsetíně se chystá XXIV. Vsetínský jazzový festival

V sobotu 14. října se ve vsetínském domě kultury uskuteční tradiční Vsetínský jazzový festival. Jeho 24. ročník přivítá zpěvačku DASHU, která bude za doprovodu Pajky Pajk Quintetu hlavním hostem večera. Dále se představí Mojmír Bártek a Big Band Konzervatoře Brno nebo americký zpěvák Michael Mayo. Večerem provede moderátor Aleš Benda.

Program v 18.30 hodin zahájí v dolním foyer domu kultury přerovský Petr Stojan Quartet, který v průběhu večera zahraje hned třikrát, vždy v mezičasech, kdy ve velkém sále bude probíhat přezvučování kapel. V jejich podání si budou moci náštěvníci vyposlechnout francouzské chansony, jazzové evergreeny i písně na texty básníka a přerovského rodáka Josefa Kainara.

Hned v úvodu programu ve velkém sále domu kultury se bude blahopřát. Prvním účinkujícím bude od 19.00 hodin Mojmír Bártek, vsetínský rodák, vynikající orchestrální hráč a sólista na trombon, dlouholetý člen orchestru Gustava Broma, skladatel, pedagog, který v dubnu letošního roku oslavil svou pětasedmdesátku po boku Big Bandu Konzervatoře Brno, jehož je uměleckým vedoucím.

Ve 20.30 hodin bude pódium patřit hlavnímu hostu festivalu – jedné z nejtalentovanějších českých zpěvaček současnosti, která si říká DASHA. Kromě jazzu se věnuje také muzikálovému herectví. Vystupovala na mnoha významných českých hudebních scénách včetně Hudebního divadla v Karlíně nebo na jevišti plzeňského Divadla J. K. Tyla, kde ztvárnila postavu Máří Magdaleny ve světově proslulém muzikálu Jesus Christ Superstar. Za tuto roli v roce 2010 pak obdržela Cenu Thálie. Zpěvu a hudbě se věnuje od dětství, kdy zpívala v pěveckém sboru Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně. Ve třinácti letech se začaly psát její první pěvecké úspěchy, když vyhrála soutěž Talentárium, o rok později soutěž Zlíntalent a od té doby se zpěvu věnuje profesionálně. Absolvovala Státní konzervatoř v Praze, obor populární zpěv a Berklee College of Music v americkém Bostonu. Spolupracovala jako doprovodná zpěvačka s Jiřím Kornem, Karlem Gottem a Helenou Vondráčkovou. K vidění byla také v televizní sérii soutěže Stardance. Od prosince 2011 vysílá společně se zpěvákem Janem Smigmatorem hudební pořad Klub Evergreen na vlnách Dvojky Českého rozhlasu.Na Vsetín přijede s kapelou Pajky Pajk Quintet pod taktovkou Martina Kumžáka.

Závěrečným zahraničním hostem festivalového večera bude americký zpěvák Michael Mayo z Los Angeles, který vystoupí od 22.00 hodin. Zpěvák, skladatel a aranžér Michael Mayo vystudoval bostonskou Berklee College of Music a je to fantastický jazzový zpěvák, který mimo jiné též výborně scatuje. Hraje navíc až na šest hudebních nástrojů. Hned po škole obdržel Mayo stipendium na Thelonious Monk Jazz Institute, což je na západním pobřeží USA organizace „nejprestižnější z nejprestižnějších“, srovnatelná třeba s „Jazz at the Lincoln Centre“ na východě USA. Michael Mayo pravidelně spolupracuje s Dee Dee Brigdewater a dalšími esy amerického jazzu. Na turné v Česku ho doprovází trojice muzikantů: Marek Novotný (piano), Ondřej Štajnorch (kontrabas) a Jiří Slavíček (bicí).

Přijďte se spolu s námi oddat kouzlu jazzu v podání špičkových českých i zahraničních interpretů mladé i léty zkušené generace. Vstupné 250 Kč. Předprodej vstupenek probíhá na pokladně kina Vatra.


Výstava Vsetínský jazzový festival objektivem Fotoklubu Vsetín oslaví Mojmíra Bártka

Pořadatelé 24. ročníku Vsetínského jazzového festivalu připravují doprovodnou výstavu členů Fotoklubu Vsetín, která bude věnovaná letošnímu jubilantovi, švarnému ogarovi Mojmíru Bártkovi.

Mojmír Bártek, vynikající orchestrální hráč a sólista na trombon, dlouholetý člen orchestru Gustava Broma, skladatel, pedagog, se v dubnu letošního roku dožil krásných pětasedmdesáti let. U této příležitosti vystoupí nejen v rámci 24. ročníku Vsetínského jazzového festivalu po boku Big Bandu Konzervatoře Brno v sobotu 14. října od 19.00 hodin ve velkém sále Domu kultury Vsetín, ale bude mu také věnovaná výstava fotografií, která bude k vidění od 9. do 16. října v dolním foyer Domu kultury dle provozní doby DK.

Mojmír Bártek celé své mládí až do maturity prožil na Vsetíně, jeho otcem byl známý vsetínský lékař Adolf Bártek. Je absolventem Hudební konzervatoře v Brně a Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, kde vystudoval kompozici. Od roku 1967 působil čtyřicet let jako sólista, aranžér a skladatel v orchestru Gustava Broma. Vedle asi 200 jazzových skladeb, složil i orchestrální díla. Pro děti vytvořil pásmo skladeb nazvané Hrajeme Miniatury. Bártkovy jazzové skladby byly uvedeny například na festivalech v Molde, Varšavě, Norimberku nebo Moskvě. V současné době vede Big Band Konzervatoře Brno nebo orchestr „The Young Pekáč“.

Věhlasný jazzový trombonista Mojmír Bártek bydlí v Brně na Bezručově ulici. Rodem je však Valach, a svůj druhý domov má na chalupě ve Velkých Karlovicích, kam pravidelně se svou ženou Janou jezdí.