Newsletter

Informace o akcích DK Vsetín do Vaší e-mailové schránky

Download

10. ročník - 2018


PROGRAM ZDE

VSETÍNSKÝ KRPEC OTEVŘE KONCERT REGIONÁLNÍCH FOLKLORNÍCH NADĚJÍ S NÁZVEM VALAŠSKÉ STUDÁNKY

Komponovaný hudební pořad mladých cimbálových muzik a úspěšných dětských interpretů lidových písní z Valašska zahájí jubilejní 10. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Vsetínský krpec 2018. Koncert se uskuteční ve čtvrtek 28. června od 19.00 hodin ve velkém sále Domu kultury Vsetín a bude spojen s poctou valašskému zpěvákovi Josefu Lažovi.

„Předchozí devátý ročník festivalu jsme zahajovali vzpomínkovým koncertem Valašské nebe, odkazujícím na přední osobnosti valašského muzicírování Jana Pelára, Josefa Országa-Vraneckého mladšího, Jana Nepomuka Poláška a Arnošta Kubešu, Jaroslava Štiku, Jana Rokytu, Zdeňka Kašpara, Bedřicha Lichnovského, Milana Švrčinu, Horymíra Sušila a další. V letošním roce bychom na něj rádi navázali a představili mladé talentované interprety a nositele lidové písně a muziky na Valašsku,“ přiblížila Klára Blažková, která je spoluautorkou pořadu spolu s Janem Rokytou.

Návštěvníci koncertu se mohou těšit na vystoupení čtyř dětských, mládežnických a již etablovaných cimbálových muzik z různých koutů Valašska. Vedle tří vyzrálých pěveckých skupin se představí také vsetínské naděje: Vojtěch Frňka, Eliška Pospíšilová z Malé Jasénky, Tereza a Jiří Kašparovi ze Vsacánku.

Koncert bude spojen se symbolickou poctou legendárnímu valašskému zpěvákovi Josefu Lažovi. U této příležitosti je připravováno ve vydavatelství Indies Happy Trails 2CD Valašský zpěvák Josef Laža s dosud nevydanými rozhlasovými snímky zpěváka za doprovodu Cimbálové muziky Technik Ostrava, které bude uvedeno do života právě v rámci koncertu Valašské studánky, kde si jej zájemci mohou také zakoupit.

V pořadu účinkují: Cimbálová muzika Malá Jasénka (Vsetín), Cimbálová muzika Bukovinka a dívčí sbor Jaderničky (Bystřice pod Hostýnem), Cimbálová muzika Mladá Kašava (Zlín), Cimbálová muzika Kosár Petra Valy (Rožnov pod Radhoštěm), Pěvecká družina Surovo drevo (Vsetín), Pěvecká skupina BLAženky (Vsetín) a vybraní účastníci celostátní soutěže Zpěváček ze Vsetína.

Slovem provází Jan Rokyta. Mediálním partnerem koncertu je Český rozhlas Ostrava.
Vstupné: 150 Kč. Předprodej probíhá od 28. května na pokladně kina Vatra.

© Mgr. Klára Blažková 


STAŇTE SE NEJLEPŠÍM TANEČNÍM PÁREM VALAŠSKA

V posledních letech vidíme, že jsou postupně smazávány rozdíly mezi tradičními valašskými tanci a taneční styl, tolik typický pro region Valašska, uchovávaný po mnoho generací, jenž přetrvává zejména díky pamětníkům, se pomalu vytrácí.

Programová rada festivalu Vsetínský krpec 2018 se rozhodla - ve snaze podpořit úsilí o zachování a rozvoj typického valašského tanečního stylu v soudobých podmínkách - uspořádat taneční soutěž párů „Zatoč sa ně, cérečko“. Očekáváme, že soutěž tohoto typu může motivovat tanečníky a tanečnice ze souborového prostředí k přípravě vlastního tanečního vystoupení ve valašském stylu.

Obracíme se na vás s výzvou, abyste do této soutěže vybrali a přihlásili Vaše nejlepší tanečníky a tanečnice. Podmínky účasti a kritéria soutěže jsou uvedeny na konci této stránky.

Soutěžní vystoupení bude hodnotit odborná pětičlenná porota. Taneční soutěž doprovází Cimbálová muzika Kordulka.

 


 

NA VSETÍNSKÉM KRPCI SE OPĚT BUDE SOUTĚŽIT O TITUL NEJLEPŠÍHO TANEČNÍKA VALAŠSKÉHO ODZEMKU A OBUŠKOVÉHO

Odzemek je charakteristickou a důležitou složkou mužského tanečního projevu na Valašsku. Je výrazem regionální příslušnosti, tanečního umění, síly a obratnosti tanečníka. Současně je tento tanec zařazen na Seznamu nehmotného kulturního dědictví České republiky. Programová rada festivalu Vsetínský krpec 2018, ve snaze podpořit úsilí o zachování a rozvoj tohoto tance v soudobých podmínkách, se rozhodla uspořádat i v rámci letošního ročníku soutěž MEMORIÁL DUŠANA RŮŽIČKY - 
„O nejlepšího tanečníka valašského odzemku a obuškového“.

Obracíme se na vás s výzvou, abyste do této soutěže vybrali a přihlásili Vaše nejlepší odzemkáře.

Soutěžní vystoupení, které se uskuteční v sobotu 30. června 2018 od 10.00 hodin v Panské zahradě, bude hodnotit odborná sedmičlenná porota. Taneční soutěž doprovodí Cimbálová muzika Kordulka ze Vsetína.

Věříme, že se valašský odzemek opět na Vsetínském krpci 2018 představí i v letošním roce v celém svém bohatství, rozmanitosti a kráse.

Přihlášku ke stažení naleznete níže.

© Mgr. Klára Blažková


 

ROZMANITOU HUDBU A TANEC NABÍDNE MEZINÁRODNÍ FOLKLORNÍ FESTIVAL VSETÍNSKÝ KRPEC

Opět po dvou letech se Vsetín připravuje na další bienále Mezinárodního folklorního festivalu VSETÍNSKÝ KRPEC 2018. V letošním roce se bude konat již po desáté a proběhne od čtvrtka 28. června do neděle 1. července. Program bude připraven jak v domě kultury, tak i v městském parku Panská zahrada.

„Pro letošní desátý ročník jednáme se soubory ze Srbska, Řecka, Slovenska, Itálie, ale i z Chile či Gruzie,“ uvedl za programovou radu festivalu Pavel Tomeček. „Zahájení festivalu se bude konat v domě kultury, a program bude zaměřen na mladé talenty, kterých na Vsetíně a v našem okolí máme opravdu hodně, proto věřím, že se bude všem návštěvníkům moc líbit,“ prozradila část připravovaného programu místostarostka Simona Hlaváčová.

V rámci čtyřdenního programu se mohou návštěvníci těšit na průvod všech souborů městem, aktivity pro děti v Panské zahradě se zaměřením na řemesla, na tradiční soutěž v odzemku, na regionální soutěž v párovém valašském tanci, program věnovaný folklorním pěveckým sborům, ale i na oblíbenou regionální kuchyň.

„I letos připravujeme, stejně jako u minulého ročníku pro návštěvníky možnost vybrat si v rámci ankety dva filmy, které se budou promítat v letním kině na Dolním náměstí,“ doplňuje místostarostka Simona Hlaváčová.

© Mgr. Adéla Kousalová